تصویر نویسنده

۲۶ شهریور ۱۳۹۹

0

طراحی تجربه کاربری برای منوی ناوبری(Navigation Menus)

مقاله

منوی ناوبری یکی از بیشترین بازدید ها و بیشترین کلیک ها را میان اجزای رابط کاربری دارد. بیایید برخی از اصول طراحی منوی ناوبری را بررسی کنیم که به بهبود تجربه کاربران ما کمک می کند.

۱) جایگذاری مهم است

وب، الگوی مشخصی را برای مکان پیمایش (بالا ، سمت چپ یا پایین صفحه) ایجاد کرده است. وقتی منوها در خارج از این مناطق قرار می گیرند، کاربر احساس ناجور بودن، گیجی و سختی پیدا می کند.

جایگذاری درست منو

۲) به کاربران نشان دهید که کجا هستند

به وضوح مکان فعلی کاربر را اعلام کنید. برای کمک به جهت یابی شان از چندین سرنخ مانند موارد زیر استفاده کنید. کاربران ما هرگز نباید شک کنند که کجا هستند.

نمایش مکان جاری کاربران

۳) مگامنو در مقابل لیست های کشویی

تحقیقات نشان می دهد که منوهای بزرگ تجربه بهتری نسبت به لیست های کشویی ارائه می دهند زیرا همه چیز با یک نگاه دیده می شود، قادر به استفاده از تصاویر هستند، امکان گروه بندی بهتر و احساس جذابیت بیشتری دارند.

مگامنوها در مقابل لیست های کشویی

۴) عناوین لینک موثر

کاربر باید بتواند قبل از کلیک کردن بر روی لینک، به راحتی پیش بینی کند که به کجا منتقل خواهد شد (به آن ردپای اطلاعات می گویند).موثرترین عامل ، خوب بودن برچسب گذاری لینک توسط ما می باشد.

عناوین لینکها باید تاثیرگذار باشند

۵) چند آیتم؟

تعداد مناسب موارد در فهرست شما به موارد مختلفی بستگی دارد، مانند اینکه محصول شما چقد پیچیده است یا کاربران شما چقدر زرنگ هستند. اما سعی کنید به کمتر از ۶ یا ۷ مورد برسید. ترتیب نیز مهم است.

تعداد آیتم ها در منوی ناوبری

۶) پنهانش نکنید

منوی ناوبری یکی از مواردی است که بیشترین کلیک در رابط کاربری روی آن ها می شود و اطلاعات متنی عمده ای را در اختیار کاربر قرار می دهد، بنابراین باید همیشه قابل مشاهده باشد.

به نظر می رسد پیش فرض تلفن همراه این روزها منوی همبرگر است، اما گزینه های دیگری وجود دارد که ورودی را کاملا پنهان نمی کنند: برگه ها ، جمع شدن پیشرونده، لیست های قابل پیمایش و غیره.

منوی ناوبری را پنهان نکنید

۷) نکات طراحی بصری

طراحی خوب رابط کاربری تفاوت زیادی ایجاد می کند. در زیر چند نکته برای ایجاد یک تجربه بهتر آورده شده است. وقتی شک دارید، تست کنید! و قابلیت دسترسی را فراموش نکنید.

نکات طراحی بصری منوی ناوبری

با تشکر از شما برای همراهی با ما. اگر این پست برای شما مفید بود، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و ما را از نظراتتان آگاه کنید.

منبع : learnuxd

۰ ۰ vote
Article Rating