تصویر نویسنده

۱۵ مرداد ۱۳۹۹

0

خطای ۵۰۱ چیست و چگونه آن را در مورد وب سایت خود رفع کنیم؟

آموزش

اگر می خواهید چگونگی ایجاد یک وب سایت یا وبلاگ را بدانید، باید بدانید خطای ۵۰۱ چیست و هنگام بروز آن چه کارهایی باید انجام دهید.

هنگامی که یک مرورگر به یک صفحه دسترسی پیدا می کند و چیزی که به خوبی کار کند پیدا نمی کند، یک پیام خطایی به نام کد وضعیت HTTP را نشان میدهد. اگر کد در این پیام با یک ۵ شروع شود، بیانگر این است که خطا مربوط به سرور است.

این بدان معناست که چیزی در وب سایت – از طرف سرور – به درستی کار نمی کند و اجازه نمی دهد که صفحه به طور کامل بارگیری شود. با این حال ، دلایل این مسئله می تواند متفاوت باشد.

بنابراین، مهم است که برای رفع خطا، همه مشکلات احتمالی را در نظر بگیرید تا در بتوانید مجدداً وب سایت را راه اندازی کنید.

ما این مقاله را نوشتیم تا شما یاد بگیرید که چگونه این مشکل را برطرف کنید. مواردی که خواهید آموخت:

  • Error 501 Not Implemented چیست؟
  • دلایل این خطا چیست؟
  • چگونه می توانید این خطا را برطرف کنید؟
  • چرا باید آن را برطرف کنید؟

بزن بریم!

خطای ۵۰۱ چیست؟

برای بارگیری یک صفحه در مرورگر، درخواستی به وب سرور ارائه می شود. در عمل، هنگامی که نشانی اینترنتی داده می شود، درخواستی برای بازیابی محتوایی خاص ارسال می شود.

سرور پس از دریافت چنین درخواستی، آن را فهمیده و نتیجه مربوطه و همچنین یک تیتر را با کد وضعیت برای درخواست را به عنوان پاسخ می فرستد.

کل این فرآیند از طریق پروتکل HTTP انجام می شود، که شامل یک سری روش های ممکن است: GET ،HEAD ،POST ،PUT و غیره. نمونه ای از این ها ارور ۴۰۴ است که وقتی یک صفحه روی سرور وجود ندارد و در هنگام درخواست یافت نمی شود، رخ می دهد.

ارور ۵۰۱ به روشهایی که در ارتباطات HTTP استفاده می شود اشاره می کند.نمایش این کد، بدان معنی است که روشی که در درخواست استفاده می شود کار نمی کند یا در سرور یافت نشده است. بنابراین، این یک خرابی در وب سایت نیست، بلکه روی سرور است.

یک نمونه از خطای 501

گفتنی است، هر مرورگر پیام Error 501 را به صورت متفاوت نمایش می دهد. از جمله پیام های ارائه شده عبارتند از:


• ۵۰۱ Not Implemented;
• Error 501;
• HTTP 501.

دلایل خطای ۵۰۱ چیست؟

موقعیت های مختلفی وجود دارد که می توانند باعث بروز این خطا شوند. در زیر سناریوهای اصلی که ممکن است این پیام در آن ها ظاهر شود را به شما نشان خواهیم داد.

ویروس یا بدافزار

وجود ویروس یا بدافزار در رایانه می تواند عملکرد سیستم را تحت تأثیر قرار دهد به گونه ای که مرورگر نتواند ارتباط با سرور وب را برقرار کند.

در این شرایط، معمولا Error 501 به عنوان پاسخ درخواست نمایش داده می شود. با این حال، دلیل واقعی مشکل، سرور نیست بلکه رایانه آلوده است.

به همین دلیل، لازم است که یک اسکن کامل از سیستم انجام شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه تهدید امنیتی وجود ندارد که بتواند این مشکل ارتباطی را ایجاد کند.

اضافه بار سرور

یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل هنگام اضافه بار بیش از حد سرور است. در عمل، افزایش ترافیک باعث کندتر شدن ارتباطات می شود و به عدم انجام درخواست خواسته شده منجر می شود. بنابراین، ممکن است سرور خطای ۵۰۱ را نمایش دهد.

در این حالت، شناسایی علت زیاد بودن میزان ترافیک، که می تواند ناشی از تبلیغات باشد، در صورتی که وب سایت یک فروشگاه آنلاین باشد، یا به دلیل تعداد زیاد بازدید از صفحه، مهم است.

لازم است در نظر بگیرید که اگر این افزایش ثابت باشد، ممکن است به کارگیری خدمات میزبانی کارآمدتری لازم باشد.

منقضی شدن نرم افزار سرور

همچنین این احتمال وجود دارد که نرم افزار سرور قدیمی باشد. اگرچه این علت کمتر متداول است، اما هنوز هم این امکان وجود دارد. دلیل این امر این است که ارائه دهندگان معمولاً نرم افزار خود را به روز می کنند. با این وجود، بعید نیست که برخی از اشتباهات رخ داده باشد یا اینکه محیط واقعاً قدیمی باشد.

اگرچه این سناریو نادرتر است، این وضعیت به ویژه در ارائه دهندگان خدمات بسیار ارزان یا رایگان امکان پذیر است. در این حالت بهترین گزینه تماس با شرکت است تا بتواند موضوع را بررسی کند یا سایت را به یک ارائه دهنده معتبر منتقل کند.

علل دیگر

همچنین دلایل دیگری برای این مشکل وجود دارد، از جمله انواع مختلف خطاهای سرور یا مشکلات ارتباطی که باید توسط تیم فنی ارائه دهنده میزبانی با دقت بیشتری مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند.

احتمال دیگر برخی از تنظیمات نادرست روی سرور است. این امر می تواند به دلیل به روزرسانی های نرم افزار، یعنی تغییر در تنظیمات انجام شده به روش اشتباه رخ دهد. در آخر، اگر هیچ یک از علت های گفته شده دلیل مشکل نباشد ارائه دهنده سرور باید وضعیت را ارزیابی کند.

چگونه می توانید این خطا را برطرف کنید؟

به طور کلی برای رفع این خطا باید با سرویس میزبان تماس بگیرید. با این حال، قبل از انجام این کار، بهتر است که برخی از تنظیمات را در سایت و رایانه محلی بررسی کنید. این امر به این دلیل است که برخی عوامل مرتبط به آن ها می توانند باعث شوند که این مشکل اتفاق بیفتد، علیرغم اینکه این ارور مربوط به سرور است. قدم های رفع مشکل را در ادامه بخوانید.

صفحه را مجددا بارگیری کنید

اگرچه این کار بی ثمر به نظر می رسد، هر زمان که خطایی مانند Error 501 رخ دهد که کد وضعیت HTTP نشانگر عدم دسترسی سایت باشد، این تلاش می بایست انجام شود. دلیل آن این است که شاید مشکل به علت یک افت لحظه ای در ارتباط با سرور باشد که به معنای خرابی اینترنت است و در عرض چند دقیقه برطرف شود. بنابراین، این کار همیشه یک راه حل معتبر است.

حافظه نهان (کش) مرورگر خود را پاک کنید

هر زمان که مرورگر یک صفحه را بارگیری می کند، چندین فایل در رایانه ذخیره می شود. هنگام ایجاد درخواست جدید برای همان صفحه، همه این فایل ها دوباره بارگذاری نمی شوند. بنابراین، اگر آنها در سرور تغییری داشته باشند، در مرورگر منسوخ می شوند.

این تفاوت بین فایل ها می تواند باعث ایجاد مشکل ارتباطی با سرور شود و باعث شود خطای ۵۰۱ بدون وقوع خطا در سرور رخ دهد. در نتیجه پاک کردن حافظه نهان بسیار مهم است به گونه ای که هنگام بارگیری مجدد صفحه، تمام فایل ها به روز می شوند.

پاک کردن کش مرورگر

یک اسکن ویروس انجام دهید

قبلاً نیز اشاره کردیم که علت ارور ۵۰۱ ممکن است به دلیل ویروس یا بدافزار موجود در رایانه باشد. بنابراین، مهم است که آنتی ویروس خود را به روز کرده و یک اسکن کامل را انجام دهید. همچنین اطمینان حاصل کنید که این محصول ویژگی قرنطینه را ارائه می دهد تا در صورت شناسایی ویروس یا بدافزار، خنثی سازی به روش صحیح انجام شود.

تنظیمات پروکسی را غیرفعال کنید

اگر مرورگر برای استفاده از پروکسی تنظیم شده باشد، ممکن است موجب عدم دسترسی به وب سایت شود. زیرا استفاده از این ویژگی دسترسی به صفحه را دشوار می کند. بنابراین، بررسی کنید که آیا پروکسی در مرورگر شما فعال شده است یا خیر و اگر فعال بود آن را غیرفعال کنید.

غیرفعال کردن پروکسی

سایر روش ها

پیشنهاد دیگر برای برطرف کردن این مشکل، بررسی سوابق سرور برای شناسایی هرگونه پیام خطایی است که می تواند به حل مسئله کمک کند. علاوه بر این، توصیه می شود که فایل های اسکریپت و PHP را بررسی کنید تا خطایی در کد یا کارکترهای نامعتبر وجود نداشته باشد که می تواند باعث عدم دسترسی به وب سایت شود.

و در آخر اینکه ، اگر گزینه دیگری برای حل این مشکل وجود نداشت، بهتر است با ارائه دهنده تماس بگیرید تا تیم فنی بتواند پیکربندی سرور را تجزیه و تحلیل کند و مشخص کند چه عاملی باعث بروز این خطا در وب سایت شده است.

چرا باید این خطا را برطرف کنید؟

مشکلی که باعث عدم دسترسی وب سایت می شود باید در اسرع وقت برطرف شود. این امر به این دلیل است که وقتی صفحه شما از دسترس خارج می شود، بازدیدکنندگان شما قادر به دسترسی به مطالب شما نیستند، این برای وبسایت شما مناسب نیست – علاوه بر اینکه آن بازدید را از دست می دهید، ممکن است یک فرصت تجاری را نیز از دست بدهید.

یکی از عمده ترین مشکلات ناشی از عدم دسترسی، تأثیر منفی بر استراتژی سئو است. دلیلش این است که، هر از گاهی، گوگل صفحات به وب سایت به منظور فهرست بندی، مراجعه می کند. بنابراین، اگر سعی کند به وب سایت دسترسی پیدا کند و در دسترس نباشد، با خطا روبرو می شود.

در این صورت، گوگل از صفحات کش شده برای فهرست بندی آنها استفاده می کند. با این وجود، اگر این مشکل برای مدت طولانی ادامه یابد، وب سایت موقعیت خود را در نتایج جستجو از دست می دهد، زیرا گوگل می فهمد که این صفحه در دسترس نیست که از منظر بازاریابی دیجیتال مضر است.

درک خطای ۵۰۱ برای شناسایی علل احتمالی این مشکل و رفع هرچه سریع تر وضعیت بسیار مهم است، زیرا این خرابی باعث می شود که صفحه در دسترس نباشد و در نتیجه بر رتبه بندی گوگل تأثیر می گذارد. بنابراین، دلایل احتمالی و راه حل های پیشنهادی را برای جلوگیری از بروز این مشکل در وب سایت خود در نظر بگیرید.

منبع : rockcontent

۰ ۰ vote
Article Rating