تصویر نویسنده

۱۹ فروردین ۱۳۹۹

0

آزمون رابط کاربری چیست؟

مقاله

برای شروع بحث در مورد آزمون رابط کاربری بیایید با یک سوال شروع کنیم : اولین چیزی که کاربر در وب سایت با آن تعامل برقرار می کند چیست؟ بله رابط کاربری (UI)!

ظاهر وب سایت و احساسی که در کاربران ایجاد می کند، اولین چیزهایی هستند که بر کاربر اثر می گذارند. یک اپلیکیشن تحت وب تعاملی می تواند به جذب یا عدم جذب کاربر بپردازد به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال آزمون رابط کاربری در اپلیکیشن های تحت وب خود هستند.

به هر آنچه که کاربر در یک وب سایت می بیند رابط کاربری می گویند. این همان فضایی است که وب سایت و کاربر در آن با یکدیگر تعامل دارند.

بنابراین وقتی شما بر روی دکمه ورود به وبلاگ در سایت ما کلیک می کنید و وارد وبلاگ ما می شوید، در حقیقت با وب سایت تعامل برقرار می کنید.

اهمیت آزمون رابط کاربری در یک دهه گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همچنان که تعداد رقبای یک وب سایت بیشتر و بیشتر می شوند، صاحبان وب سایت ها باید متوجه باشند که با ایجاد یک تجربه کاربری خوب از سایر رقبا عقب نیفتند. بنابراین رابط کاربری نکته بسیار مهمی است و مهمتر از آن آزمون رابط کاربری می باشد.

در این مقاله به تفصیل در مورد آزمون رابط کاربری و دلیل اهمیت آن بحث خواهیم کرد. همچنین برخی از جزئیات روش های آزمایش UI را به همراه برخی از ابزارهای مهم آن در اختیار شما قرار خواهیم داد.

آزمون رابط کاربری چیست؟

آزمون رابط کاربری یا تست پذیرفته شدن رابط کاربری نوعی آزمایش است که به موجب آن می توانیم بررسی کنیم که رابط کاربری برای برنامه وب خوب کار می کند یا نقصی دارد که عملکرد کاربر را مختل می کند. به عنوان مثالی از آزمون رابط کاربری می توانیم یک تست روی یک فیلد متنی که کاربر قرار است در آن عبارتی وارد کند پیاده سازی کنیم مثل فیلد رمز عبور در صفحه لاگین.

شناخت چگونگی تعامل کاربر با وب سایت ، برای انجام آزمون رابط کاربری بسیار مهم است. به عبارت دیگر، با انجام آزمون UI، آزمایش کننده سعی می کند از رفتار کاربر تقلید کند تا ببیند چگونه کاربر با وب سایت ارتباط برقرار می کند و ببینید آیا وب سایت مطابق آنچه انتظار می رود عمل می کند یا اینکه نقصی وجود دارد.

یک نقص کوچک در رابط کاربری مانند مشکلی در یک دکمه ممکن است باعث شود بازدید کننده وب سایت شما نتواند به درستی به آنچه که می خواهد برسد.

یک وب سایت از تعداد زیادی عناصر طراحی وب مانند CSS، جاوا اسکریپت و زبان های دیگر تشکیل شده است. آزمون UI این عناصر را دریافت کرده، بر روی آنها تست انجام می دهد و کارایی آنها را مورد سنجش قرار می دهد. بیشتر تمرکز این آزمون بر روی ساختارها و بخش های بصری یک وب سایت است چرا که کاربر بیشتر به این بخش ها اهمیت می دهد تا مثلا به ذخیره شدن یک داده در پایگاه داده.

سناریو تست زیر به شما در درک آزمون رابط کاربری کمک می کند. در این تست می خواهیم در یک وب سایت فروش بلیط سینما، سه عدد بلیط خریداری کنیم. وقتی بر روی صندلی شماره E-13 کلیک می کنیم، به صورت خودکار سه صندلی انتخاب می شود.

همانطور که مشاهده می کنید این سه صندلی کنار هم به صورت خودکار انتخاب می شوند و این خیلی عالی است چرا که معمولا افرادی که بلیط تهیه می کنند کنار هم می نشینند. حال اگر به جای صندلی قبلی، صندلی شماره F-23 را انتخاب کنیم، اتفاق زیر خواهد افتاد.

توجه کنید که E-13 به طور خودکار از حالت انتخاب خارج می شود زیرا این برنامه انتظار دارد که افراد مایل به نشستن کنار هم باشند. در ادامه وقتی که صندلی E-13 را برای نفر سوم انتخاب می کنیم فقط همان صندلی انتخاب می شود. این می تواند یک مشکل باشد چرا که در مرحله اول به خوبی سه صندلی کنار هم توسط برنامه انتخاب شد ولی در مرحله دوم و با انتخاب F-23 و نبودن جا برای نفر سوم تنها دو صندلی کنار هم انتخاب شد و کاربر مجبور شد دوباره یک صندلی برای نفر سوم انتخاب کند.

مشکلات این چنینی می تواند به تجربه کاربر آسیب بزند و باعث ایجاد نا امیدی در کاربران شود و این جاست که آزمون رابط کاربری اهمیت پیدا می کند.

آیا آزمون رابط کاربری همان آزمون رابط کاربری گرافیکی (GUI) است؟

رابط کاربری گرافیکی و رابط کاربری در آزمون های فرانت اند اغلب به عنوان دو مفهوم مشابه دیده می شوند اما در یک نگاه عمیق تر اینطور نیست.

آزمون UI زمینه گسترده تری است و آزمون GUI را می توان به عنوان زیر مجموعه آزمون UI در نظر گرفت.

آزمون GUI شامل تست کردن رابط های گرافیکی مانند رنگ عناصر، عملکرد عناصری که برای کاربر قابل مشاهده است و … می شود در حالی که آزمایش UI همچنین شامل قسمت غیر گرافیکی واسطها از جمله خواننده خط فرمان یا هر چیز دیگری که از طریق آن کاربر با GUI ارتباط برقرار خواهد کرد ، می باشد.

دلیل اینکه آزمون UI و GUI مشاهبه به نظر می رسند این است که امروزه بسیاری از مؤلفه های آزمون UI کمتر استفاده می شوند بنابراین ،به نوعی، هر آنچه در حوزه آزمایش UI امروزه استفاده می شود، عمدتا تست GUI است.

آزمون دستی یا خودکار؟

مانند هر آزمون دیگری، آزمون UI هم می تواند خودکار یا به صورت دستی باشد. تست UI به یک آزمونر (فرد آزمایش کننده) نیاز دارد تا هر عنصر را به صورت دستی مورد آزمایش قرار دهد. به عنوان مثال برای تست یک فیلد ورودی، آزمونر باید انواع مختلف ورودی را به آن بدهد و نتیجه را مشاهده کند تا ببیند آزمون با موفقیت انجام خواهد شد یا خیر.

در نگاه اول، ممکن است به نظر برسد که اگر عناصر آزمایش UI کمتر باشد بهتر است از طریق فرایند دستی که به راحتی و به سرعت انجام می شود، به سراغ آزمون UI رفت. به نوعی می توان گفت این گزاره درست است اما برای وب سایت های پیچیده تر بهتر است از فرایند آزمون دستی استفاده نشود.

آزمون UI دستی برای وب سایت های امروزی که داری رابط کاربری غنی هستند بسیار ناکارآمد، وقت گیر و دارای خطا می باشد.

چرا باید سراغ خودکارسازی آزمون UI وب برویم؟

  • سرعت : اولین و مهم ترین دلیل برای خودکارسازی آزمون سرعت است. زمان منبع اصلی برای هر شرکت است و خودکار سازی آزمون UI، مقدار زیادی از آن را ذخیره می کند.خودکارسازی آزمون به ما این امکان را می دهد تا تست را یک بار نوشته و هر چند دفعه که می خوایم آن را با سناریو های مختلف اجرا کنیم.
  • دقت : اگر تست ها را به درست نوشته باشیم خودکارسازی آزمون این امکان را برای ما فراهم می کند که آزمایشات را بدون هیچ خطایی به سرانجام برسانیم. در حالی که آزمون دستی در اکثر مواقع شامل خطای انسانی می شود.
  • شفافیت : خودکارسازی در ساخت گزارش سریع و به اشتراک گذاری با گروه به محض انجام آزمایش کمک می کند. در سوی دیگر آزمون دستی زمان زیادی برای استخراج نتایج می برد.

همچنین، آزمون UI برای اطمینان حاصل کردن از سازگاری وب سایت با مرورگرهای مختلف مهم است چرا که مرورگرهای مختلف از موتورهای مختلفی استفاده می کنند و ممکن است برخی از ویژگی های CSS در آنها با هم فرق داشته باشد. تست کردن وب سایت در مرورگرهای مختلف cross browser testing نامیده می شود. این آزمون به آزمونر کمک می کند تا وب سایت خود را بر روی مرورگرهای مختلف و دستگاه های مختلف از جمله رایانه و تلفن های همراه تست کند.

cross browser testing هم می تواند اتوماتیک یا دستی انجام شود. اما همانطور که در بالا هم اشاره شد، این نوع آزمون ها بهتر است به صورت اتوماتیک انجام شوند.

یکی از ابزارهای خوب این نوع تست، ابزار Selenium می باشد.

در سناریو تست زیر به اهمیت cross browser testing پی خواهید برد. این آزمون به وسیله یک ابزار تست آنلاین به نام lambdatest انجام شده است. برای اجرای این آزمون از یک صفحه وب ساده استفاده شده است که در آن یک جعبه وجود دارد که وقتی ماوس را روی آن قرار می دهید اندازه آن تغییر می کند. این ویژگی به وسیله ویژگی zoom در CSS انجام شده است و وقتی شما این صفحه وب را در مرورگر کروم باز می کنید به درستی کار می کند.

اما با تست کردن آن در فایرفاکس متوجه می شوید که این ویژگی عمل نمی کند.

ابزارهای آزمون UI

دو عدد از بهترین ابزارهای آزمون UI که به صورت آنلاین هستند در زیر معرفی شده اند:

  • Grunt : یک ابزار جاوا اسکریپتی تحت Selenium است که به صورت خودکار تست های UI و GUI را انجام می دهد و دارای افزونه های مختلفی برای آسان تر شدن تست ها می باشد.
  • Karma : این ابزار هم جاوا اسکریپت است که به شما در آزمون های UI و GUI کمک خواهد کرد.

تکنیک های آزمون UI وب چیست؟

  • آزمایش اکتشافی : آزمایش اکتشافی نیازی به برنامه ریزی قبلی ندارد و آزمونر فقط آزمایشاتی را در مورد تجربه و پارامترهای مختلف دیگر مانند نتایج آزمون قبلی ایجاد می کند. آزمایش اکتشافی در آزمون UI وب به کشف و شناسایی موارد آزمون پنهان کمک می کند چرا که ممکن است UI در دستگاه های مختلف، رفتار متفاوتی از خود نشان دهد.
  • آزمایش مستند: آزمایش مستند دقیقا نقطه مقابل آزمایش اکتشافی است. این آزمایش پس از آنکه اسناد نوشته و موارد آزمون تعیین شدند، انجام می شود. در مرحله اول این آزمایش، آزمونر سند هایی را تعریف می کند که ورودی های آزمایش و نتیجه مورد انتظار از آزمون در آن مشخص شده است. سپس نتایج بدست آمده تحلیل و گزارش می شوند.
  • آزمایش تجربه کاربری : یکی از راه های انجام آزمایش تجربه کاربری، نمایش پروژه ساخته شده به کاربر نهایی است. کاربر نهایی از محصول استفاده کرده و نظراتش را در مورد آن بیان می کند سپس این نظرات به دست تیم توسعه دهنده می رسد. شرکت ها گاهی اوقات یک نسخه بتا از محصول خود منتشر می کنند تا با گرفتن فیدبک از کاربران نهایی خود به بهتر کردن محصولشان بپردازند.

به این ترتیب می توان گفت که آزمایش تجربه کاربری خود نوعی آزمایش اکتشافی است. چرا که در این آزمایش کاربر نهایی آزمونر است و با برنامه ریزی قبلی آزمون را انجام نمی دهد. نیاز به گفتن نیست که این آزمایش به صورت دستی انجام می گیرد.

عملکرد رابط کاربری شما چه اهمیتی دارد؟

هر وب سایت از تعدادی صفحه تشکیل شده است و هر صفحه نیز دارای تعدادی عناصر می باشد. این موضوع می تواند بار زیادی را بر سرور متحمل کند. یک وب سایت کُند برای یک توسعه دهنده وب امضای خوبی محسوب نمی شود. بررسی و آزمون این موضوع نیز زیر چتر آزمون UI قرار می گیرد.

از قرار معلوم، بهبود در بخش بک اند یک وب سایت فقط باعث افزایش سرعت ۱۰ درصدی می شود حال آنکه با بهبود بخش فرانت اند آن می توان تا ۴۰ درصد سرعت یک وب سایت را افزایش داد. این امر باعث می شود که آزمایش UI یک فرایند ضروری در بهبود عملکرد کلی وب سایت باشد چون دست یابی به سرعت بالاتر در بارگذاری نسبت به سایت های رقیب قطعا یک امتیاز مثبت محسوب می شود. YSlow و PageSpee از ابزارهای هستند که می توانید در این مورد از آنها بهره ببرید.

سخن پایانی

به طور خلاصه، آزمونر ها در آزمون UI سعی می کنند به آزمایش عناصر موجود در رابط کاربری یک محصول بپردازند تا مطمئن شوند که رابط کاربری درست کار می کند یا خیر. همچنین از آنجایی مرورگرها با هم تفاوت هایی دارند، cross browser testing باعث می شود تا از عملکرد یکسان وب سایت در مرورگرهای اصلی اطمینان حاصل کرد. خودکارسازی رابط کاربری وب سایت به شما کمک می کند یک امتیاز اضافی نسبت به رقبا کسب کنید و مطمئن شوید که کاربران را به سمت خود جذب می کنید.

۴ ۱ vote
Article Rating