تصویر نویسنده

۱۶ فروردین ۱۳۹۹

0

با ارتقا امنیت وبسایت در مقابل تهدیدها بی پروا باشید

آموزش

اینترنت بستر مناسبی برای انواع اطلاعات است. هرچند با تمام نکته های مثبتش، نکات دیگری هم هست که باید به آن توجه شود. دانش ارتقا امنیت وبسایت یکی از این نکته هاست و هر کسی که دارای هویت آنلاین باشد، باید به این امر توجه کند.

همچنان که اینترنت می تواند محل نامناسب و خطرناکی برای وبسایت ها باشد، ارتقا امنیت وبسایت ها و نحوه محافظت از آنها در برابر تهدیدها می تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت باشد. اگر شما صاحب یک وبسایت هستید حتما می دانید که فکر کردن به این نکته که کسی بتواند تمام زحمات شما را از بین ببرد چه حس بدی دارد!

تمام آن چیزی که شما نیاز دارید افزودن محافظتی است که جلوی هکرها،باگ ها و هرچیز مضر دیگری را بگیرد. اگر این محافظت انجام نشود ممکن است داده های شما به خطر بیفتد، باعث خراب شدن همه یا بخشی از وبسایت شما شود و در نهایت به ضررهای مالی بینجامد.

چرا باید بدانید که یک وبسایت چگونه ایمن می شود؟

حتی اگر شما دارای یک وبسایت کوچک و جمع و جور هستید و به این دلیل فکر می کنید که سایت شما برای هکرها جذاب نیست سخت در اشتباه هستید. این یک حقیقت است که وبسایت ها همواره و در هر زمانی ممکن است به خطر بیفتند بنابراین دانستن نحوه ایمن سازی یک وبسایت امتیاز مثبتی برای وبمسترها محسوب می شود.

چگونه می توانید وبسایت خود را امن کنید؟

اگر از فکر کردن به اینکه چگونه به ارتقا امنیت وبسایت خود بپردازید کمی گیج شده اید اصلا نگران نباشید. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی قدم های مهم در ایمن سازی یک وبسایت بپردازیم.

رمز عبور

password-protection

اول از همه سعی کنید تا از یک رمز عبور پیچیده استفاده کنید. برخی از افراد برای اینکه رمز عبور از یادشان نرود، از رمزهای ساده استفاده میکنند اما توجه کنید که در بعضی مواقع هکرها با حدس زدن همین رمزهای ساده به حساب افراد دسترسی پیدا می کنند.همچنین به این نکته توجه داشته باشید که رمز عبور مدیریت وبسایتتان با رمز عبور دیگر حساب های کاربریتان متفاوت باشد و به هیچ عنوان در انتخاب رمز عبور خود از واژه هایی که مربوط به اطلاعات شخصی شما می شود مانند: نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و … استفاده نکنید.

همه چیز را بروز نگه دارید

بروزرسانی برنامه ها یکی از راهکارهای پایه برای افزایش امنیت هر سیستمی است.اما متاسفانه بسیاری از افراد این عمل را انجام نمی دهند. اطمینان حاصل کنید که تمامی برنامه هایی که به نوعی به وبسایت شما مرتبط است بروز باشند. ممکن است بسیاری از این برنامه ها متن باز باشند یعنی هکرها قادر خواهند بود تا با بررسی سورس کد این برنامه ها به کشف آسیب پذیری درون آنها بپردازند.

بنابراین هیچوقت از نسخه های قدیمی نرم افزارهای مرتبط به وبسایت خود استفاده نکنید چرا که همیشه در نسخه های جدید آسیب پذیری ها و باگ ها برطرف خواهند شد.

 

یک شرکت ارائه هاستینگ معتبر انتخاب کنید

 

 

امروزه شرکت های هاستینگ بسیاری وجود دارند که شما می توانید از بین آنها انتخاب کنید. بسیاری از آنها نکات امنیتی را رعایت می کنند و راه کارهای حفاظت را به اجرا در می آورند اما با این حال باز هم خطر هک شدن آنها موجود است. و این یک عیب بزرگ است; شما نمی توانید کنترل کنید که سرور میزبان شما چقدر امن است.تنها چیزی که می توانید کنترل کنید این است که چه کسی را به عنوان ارائه دهنده میزبان خود انتخاب می کنید.

 

به سراغ HTTPS و SSL بروید

 

 

اگر صاحب یک وبسایت هستید و نمی دانید که HTTPS و SSL چیست،هرچه سریع تر باید بفهمید!!به خصوص اگر وبسایت شما یک فروشگاه اینترنتی است که در آن عملیات پرداخت انجام می شود.

 

افزونه های امنیتی را نصب کنید

 

اگر وبسایت خود را با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) ایجاد کرده اید، می توانید افزونه های امنیتی را بر روی آن نصب کنید. هر یک از CMS ها دارای تعدای افزونه امنیتی است که بسیاری از آنها رایگان هستند. در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم.

 

وردپرس

 

  • iThemes Security
  • Bulletproof Security
  • Sucuri
  • Wordfence
  • fail2Ban

 

جوملا

 

  • JHackGuard
  • jomDefender
  • RSFirewall

 

دسترسی کاربران جهت بارگذاری فایل را محدود کنید

 

 

این بدان معنی است که شما باید مشخص کنید که کاربرانتان چه نوع فایل و با چه فرمتی را می توانند بارگذاری کنند. مطمئنا این عمل منجر به این خواهد شد که کاربران با ارور “این نوع پسوند مجاز نیست” مواجه شوند اما از سویی دیگر وبسایت شما امن تر خواهد ماند.

 

 

هنگام باز کردن ایمیل مراقب باشید

بسیاری از هکرها با استفاده از فرستادن ایمیل های مخرب اقدام به حمله می کنند. آنها انواع ویروس ها را ارسال می کنند ، و می توانند مثلاً شما یا کارمندانتان را هدف قرار دهند. بنابراین کل تیم شما باید هنگام باز کردن ایمیل ،آنها را بررسی مجدد (double check) کنند.

 

به طور مرتب بکاپ بگیرید

تهیه نسخه پشتیبان می تواند در صورت آسیب دیدن هر یک از محتوای وب سایت ، به شما در بهبودی دوباره وبسایت کمک کند.

۰ ۰ vote
Article Rating